Uchwyty do telewizora

Kupno telewizora do dopiero początek. W kolejnym kroku musimy zdecydować, gdzie go umieścić – czy na stoliku, czy może przymocować do ściany. Drugie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze, głównie ze względu na łatwą dostępność uchwytów do telewizorów. Jednak zanim kupimy odpowiedni model, trzeba sprawdzić i przemyśleć kilka kwestii.


Kupno uchwytu do telewizora – wydawałoby się, że nie ma nic łatwiejszego. Wystarczy tylko przykręcić do ściany, powiesić telewizor i po sprawie. Jednak w rzeczywistości to dużo bardziej złożony proces, w którym należy sprawdzić kilka elementów i podjąć kilka kluczowych decyzji.

Na jakiej wysokości?

Wiele osób niczym mantrę powtarza zasadę, aby telewizor umieszczać wysoko, gdyż wtedy będzie lepiej widoczny z każdego miejsca w pokoju. Jednak nie jest to do końca prawdą. Ta reguła nie sprawdzi się przede wszystkim w małych pokojach, gdzie wysoko powieszony telewizor będzie wymuszać na lokatorach ciągłe patrzenie do góry. Nawet jeśli mamy duży pokój, to nawet wtedy nie można mocować telewizora zbyt wysoko, gdyż będzie to męczyć nasze oczy. Najlepiej kierować się zasadą, która obecna jest w przepisach BHP, aby ekran był umieszczony mniej więcej na wysokości oczu.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu zamierzasz powiesić telewizor wysoko, to wtedy warto zainteresować się uchwytami z możliwością pochylenia. Pozwolą one skierować telewizor delikatnie w dół, dzięki czemu oglądanie ulubionych filmów i programów będzie zdecydowanie przyjemniejsze. W mniejszych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się uchwyty stałe. Co prawda nie pozwalają one na regulowanie położenia telewizora, ale są zdecydowanie tańsze. Z kolei w bardzo dużych pomieszczeniach najlepiej wybrać uchwyty obrotowe, które dają największe możliwości regulacji położenia telewizora.

Sprawdź rozmiar telewizora

Ogromne znaczenie w wyborze uchwytu ma rozmiar telewizora. Nie każdy model będzie pasować do każdego TV i dlatego należy dokładnie sprawdzić wszystko przed zakupem. Zazwyczaj na opakowaniu od uchwytu znajduje się informacja na temat tego, do obsługi jakich telewizorów został przystosowany. Parametr ten jest podawany w przekątnej ekranu, więc dość łatwo wybrać odpowiedni model. Jeśli nasz telewizor ma 50 cali, to musimy szukać uchwytu przystosowanego do obsługi 50-calowych urządzeń.

Należy jednak pamiętać, aby kierować się rozsądkiem. Nie możemy przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Zbyt mały uchwyt nie będzie zbyt komfortowy i bezpieczny, więc lepiej kupić taki, który zapewni nam pewien zapas wytrzymałości. Z kolei kupno zbyt dużego może sprawić, że uchwyt będzie wystawać zza telewizora, co nie będzie zbyt dobrze się prezentować. Dlatego też, na przykładzie 50-calowego sprzętu, najlepiej kupić uchwyt, który radzi sobie także z 55- lub nawet 60-calowymi telewizorami. Dobrze jest dać sobie co najmniej te 10 cali zapasu, też z myślą o przyszłości, gdy będziemy wymieniać TV na większy.

Standard VESA

Jednak chyba najważniejszy punktem wyboru odpowiedniego uchwytu na telewizor jest sprawdzenie, jaki standard VESA obsługuje urządzenie. VESA to międzynarodowy, jednolity standard, który określa, jak duża jest przerwa między otworami montażowymi w telewizorze. Ważne jest, aby liczby były identyczne w przypadku ekranu i uchwytu, np. VESA 200x100. Ten parametr bez problemu możemy sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora lub w jego specyfikacji. Jest to jeden identyczny standard dla wszystkich producentów telewizorów, więc nie ma powodów do zamartwiania się, że coś nie będzie się zgadzać. Dużym ułatwieniem jest także to, że większość uchwytów obsługuje jednocześnie kilka rozmiarów VESA. Dzięki temu wybór nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby nam się wydawać. Wystarczy tylko sprawdzić, czy uchwyt i telewizor są zgodne z tym samym standardem, a późniejsze mocowanie powinno przebiec szybko i bez problemów.

Jak widać, wybór odpowiedniego uchwytu wcale nie jest taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Warto jeszcze zwrócić uwagę, do jakiej ściany będziemy przymocowywać telewizor. Jeśli jest to ściana gipsowa lub działowa, to wtedy najlepiej wybrać uchwyt, który będzie jak największą powierzchnią stykał się ze ścianą. Podobnych problemów nie będziemy mieli w przypadku cegły lub betonu.

Wydrukuj

Zaloguj się

Twój koszyk jest pusty

Newsletter

Czy chcesz otrzymywać informacje o nowościach i ważnych wydarzeniach na naszej stronie?
Email

Szybki kontakt

Tel. 885-440-803

Zadaj pytanie on-line
Napisz do nas... Wyślij